Kenzül Arş Duası Okunuşu Anlamı ve Önemli Bilgiler

Bu duanın faziyetleri çoktur.Amma biz yazana okuyana ve dinleyene kolay ve asan olması için kısa olarak bildiriyoruz.

   Bu kenzül arş duasını okuyanlar Kur'ân-ı Kerîm'i hatmetmiş sevabını kazanırlar.Çünkü,bu dua her surenin başındaki âyetlerden meydana gelmiştir.Bütün dertlere dermandır.Bu nedenle de bu dua hakkında detaylı bilgilerin elde edilmesi ve okunurken de kurallara riayet edilmesi çok önemlidir. Dikkat edilmeden yapılan dua eksik olacağı gibi dileğin gerçekleşmesi hususunda da işe yaramayacaktır.

Dua Hakkında Önemli Bilgiler

 • Pek çok kenzül arş duası bulunmakla birlikte bunlardan bir tanesi vardır ki, okunuş şekline esma eklenerek etkisi güçlendirilmiştir. Bu yazımızda vereceğimiz etkili duada 5 esma-yı hüsna eklenmiş şeklidir.
 • Dua oldukça etkilidir. Ancak bazı okurlar duanın fayda etmediğini iddia edebilmektedir. Bunun tek nedeni niyetin doğru şekilde edilmemesidir. Niyet etme kısmında hiçbir adım atlanmadan dua yapılmalıdır.
 • Dua her türlü isteğe okunabilmektedir. Bu nedenle en etkili hacet ve dilek duası olarak geçmektedir.
 • Dua bireysel edildiği gibi başkaları için de yapılabilmektedir. Tek şart bu duayı başkası için yaptığınızı niyet kısmında dile getirmenizdir.
 • Duaya Allah’ın güzel isimlerinin eklenmesinin faziletini arttırdığını söyleyen peygamberimiz aynı zamanda ayetel kursi’nin de duaya eklenmesinin gücünü arttırdığını söylemiştir.
 • Her türlü duanın kabul olmasının ilk gereği içten ve samimice edilmesidir. Bu nedenle duayı yapacak kişinin tüm dünyevi durumlarından kurtulması ve Allah’a tam bir şekilde yönelmesi gerekmektedir.

   

   

  Kenzul Arş Duası Nasıl Okunur?

  Kenzül dua olarak da adlandırılan bu dua belirli ritüellere uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Öncelikle dua olduğu için abdest alma zorunluluğu olmamakla birlikte abdest alarak okumak daha doğru olacaktır. Ardından kıbleye dönülerek adım adım dua tamamlanmalıdır. Duanın yapılacağı en uygun zaman dilimi sabah seher vaktidir. Duanın okunmasına geçilmeden önce niyet edilmelidir. Aşağıdaki niyet cümlesinde “şu amacım için” sözcüğüyle ifade edilen kısma dilek ve arzular söylenmelidir. Örneğin sıkıntıdan kurtulmak için gibi dilekler söylenebilir.

  NİYET: “Allah’ım, kullarının her türlü ihtiyacına vakti vaktine cevap veren merhametine ve kudretine sığınarak senden “şu amacım için” kenzül arş duasını kabul buyurmanı niyaz ediyorum.”

  Hazırlıkların ve niyetin ardından ilk olarak 7 defa Ayetel Kürsi okuyun. Ardından kenzül dua metninin Arapça orjinalini 1, Türkçe mealini 1 kez olmak üzere 2 defa okuyun. Ardından esma kısmına geçebilirsiniz. Esma kısmı çok ayrı bir düzen içinde yapıldığı için o kısmı başka bir başlık altında anlatmayı uygun görüyorum.

Yorumlar